Ota yhteyttä
Tekstikoko Font size smaller Font size normal Font size bigger

Haemme vaikuttajaviestinnän asiantuntijaa

Kuvassa henkilö Eduskuntatalon edessä. Hänellä on päällään sininen huppari, jossa lukee A-klinikkasäätiö

Onko sinulla vahva näkemys yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta ja huumepolitiikasta? Haluatko työskennellä ihmisten puolesta, joiden ääni usein jää kuulumatta päätöksenteossa?

A-klinikkasäätiö hakee määräaikaista vaikuttamisviestinnän asiantuntijaa Osis-hankkeeseen vahvistamaan huumepoliittista vaikuttamistyötä ja viestintää. Tässä tehtävässä pääset työskentelemään huumeita käyttävien ihmisten oikeuksien, haittoja vähentävän työn sekä päihdepolitiikan ajankohtaisten kysymysten parissa. Raportoit tehtävässäsi viestintäjohtajalle.

Mitä toimenkuvaan kuuluu

  • Vahvistat päättäjille suunnattua viestintää ja vuoropuhelua, jotta huumeita käyttävien ihmisten kokemukset ja kentältä nousevat ilmiöt tulevat paremmin huomioiduiksi päätöksenteossa.
  • Vahvistat säätiön vaikuttamistyötä ja sidosryhmäsuhteita, viet huumepolitiikan keskeisiä teemoja poliittiseen keskusteluun ja päätöksentekoon.
  • Kirjoitat raportteja, tiedotteita, kannanottoja, blogeja ja sosiaalisen median sisältöjä, jotka pohjautuvat sekä tutkimustietoon että Osis-hankkeen ruohonjuuritason kokemuksiin.
  • Rakennat ja kehität mediasuhteita sekä lisäät julkista keskustelua huumepoliittisista kysymyksistä.
  • Suunnittelet ja toteutat huumepolitiikkaan liittyviä kampanjoita, tempauksia ja tilaisuuksia.
  • Mittaat ja arvioit vaikuttamisviestinnän vaikutuksia ja kehität toimintaa jatkuvasti.

Odotamme sinulta

  • Kokemusta yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta ja viestinnästä, erityisesti järjestö- tai edunvalvontatyössä.
  • Erinomaista kirjallista ja suullista ilmaisutaitoa sekä kykyä kiteyttää monimutkaisia aiheita ymmärrettäväksi viestinnäksi.
  • Hyvää ymmärrystä huumepolitiikasta ja päätöksenteon prosesseista.
  • Kokemusta median kanssa työskentelystä sekä someviestinnän hallintaa.
  • Kykyä työskennellä sekä itsenäisesti että tiiviissä yhteistyössä eri sidosryhmien kanssa.
  • Soveltuvaa korkeakoulututkintoa (esim. yhteiskunta- tai hallintotieteet, viestintä, politiikan tutkimus tai muu vastaava).

Katsomme eduksi

  • Kokemuksen huumepolitiikan tai haittoja vähentävän työn parista.
  • Verkostot median, politiikan ja järjestökentän toimijoiden parissa.
  • Kokemuksen vaikuttamiskampanjoista ja niiden suunnittelusta.

Mitä tarjoamme?

  • Mahdollisuuden työskennellä yhteiskunnallisesti vaikuttavassa tehtävässä ja edistää tärkeää huumepoliittista työtä.
  • Asiantuntevan ja sitoutuneen työyhteisön, jossa tukenasi ovat viestinnän, tutkimuksen ja vaikuttamisen ammattilaiset.
  • Monipuoliset työtehtävät, joissa pääset kehittämään ja innovoimaan vaikuttamisviestintää.
  • Viihtyisät toimitilat Helsingin Vallilassa ja Hakaniemessä sekä joustavan hybridityömallin.
  • Työterveyshuollon sekä lounas- ja virike-edun.

Vaikuttamisviestinnän asiantuntija työskentelee osana A-klinikkasäätiön Osis-hanketta ja raportoi viestintäjohtaja Tarja Virolaiselle. Työ on määräaikainen vuoden 2025 loppuun saakka, ja aloitus on sovittavissa. Tehtävässä on sopimuspalkkaus.

Lähetä hakemuksesi, CV:si ja palkkatoiveesi viimeistään 6.4.2025 osoitteeseen [email protected]. Merkitse viestin aihekenttään ”Vaikuttamisviestinnän asiantuntija”. Haastattelemme hakijoita jo hakuaikana, joten toimi nopeasti!

Osis

Osis-hanke tukee huumeita käyttävien ihmisten osallisuutta ja hyvinvointia vertaistoiminnan ja vapaaehtoistyön keinoin. Samalla se toimii sillanrakentajana ruohonjuuritason kokemusten ja päätöksenteon välillä, jotta huumeita käyttävien ihmisten ääni kuuluisi paremmin yhteiskunnallisessa keskustelussa.

Hankkeessa toteutetaan vaikuttamistoimia, joilla lisätään päättäjien tietoisuutta huumeita käyttävien ihmisten elämäntilanteesta ja haittoja vähentävän työn merkityksestä.

Lisätietoja ja soittoajat pe 28.3. klo 10-12 tai ke 2.4. klo 14-16.

Tarja Virolainen

viestintäjohtaja

0504435116

Sähköposti

Tutustu uratarinoihin, jotka muuttavat maailmaa

Blog
A-klinikkasäätiön Oikeus hiv-testiin -hankkeen suunnittelija potrettikuvassa katsoo suoraan kameraan
”Lapsensa huumeille menettäneen vanhemman sanat pysäyttivät”

Päihdetyö on vienyt haittoja vähentävän työn konkarin Jenny Kaasinen-Wickmanin vuosien varrella niin vauvajuhliin kuin hautajaisiinkin. ”Halusin huumetyöläiseksi, koska jouduin liian monta kertaa omassa elämässäni todistamaan, mitä kohtaamattomuus tarkoittaa riippuvuussairaan ihmisen elämässä.”

Blog
Henkilö katsoo kameraan potrettikuvassa
”Pitkäjänteinen päihdetyö rakentaa yhteiskuntarauhaa”

Pasi Korhonen on nähnyt työssään kahden vuosikymmenen aikana, miten tiiviisti päihde- ja mielenterveysongelmat voivat kietoutua toisiinsa. ”Mitä pidempään olen tehnyt tätä työtä, sitä syvemmäksi sen merkityksellisyys on itselleni muuttunut.”

Blog
Mahad Sheikh Musse seisoo ulkona A-klinikkasäätiön mustassa Jalma-hupparissa, katsoo kameraan rauhallisesti. Taustalla kaupunkimaisema, jossa näkyy autoja ja jalankulkijoita.
”Paluu Somaliaan antoi perspektiiviä nuorisotyöhön Suomessa”

Mahad Sheikh Musse oli 12-vuotias, kun hän pakeni Somalian sisällissotaa Suomeen 1990-luvun alussa. Merkonomi- ja lähihoitajaopintojen kautta hän löysi kutsumusammattinsa nuorisotyössä, ja on jo yli 20 vuoden ajan auttanut syrjäytymisvaarassa olevia maahanmuuttajanuoria pääkaupunkiseudulla. Paluu synnyinmaahan oli hänen urallaan käänteentekevä matka.

Anna arvio sisällöstä

This field is hidden when viewing the form
Voimakkaasti eri mieltäEri mieltäNeutraaliSamaa mieltäVoimakkaasti samaa mieltä
Oliko tämä sivu sinulle hyödyllinen?
1 tähti = Ei yhtään, 5 tähteä = Erittäin paljon