Ota yhteyttä
Tekstikoko Font size smaller Font size normal Font size bigger

15.11.2023 - 15.11.2023 | Webinaari

#TUTKIMUStutuksi: Osatyökykyisten työllistymistä edistävät keinot


Tt Eva Paakkanen: Osatyökykyisten henkilöiden työllistymistä edistävät keinot
Ke 15.11. klo 10-11.30 (Teams-webinaari)

Osatyökykyisten työllistymiseksi on tärkeää löytää keinoja niin yksilön terveyden ja hyvinvoinnin kuin koko yhteiskunnankin kannalta. Tapaamisessa TtM-opiskelija, tt Eva Paakkanen, esittelee teemaa viimeaikaisiin tutkimuksiin perustuen. Paakkasen esitys pohjautuu Kuntoutussäätiön Työselosteita-sarjassa julkaistuun, kirjallisuuskatsauksena toteutettuun selvitykseen, jonka tavoitteena
oli tuottaa tietoa siitä, minkälaisten toimenpiteiden on todettu olevan vaikuttavia osatyökyisten työllistymisen edistämisessä.

Eva Paakkanen, Marja Heikkilä, Timo Ilomäki ja Riikka Shemeikka: Osatyökykyisten henkilöiden työllistymistä edistävät keinot – katsaus viimeaikaisiin tutkimuksiin. Kirjallisuuskatsaus. Kuntoutussäätiön työselosteita 68/2023
https://kuntoutussaatio.fi/assets/files/2023/02/tyoselosteita_68_2023.pdf

#TUTKIMUStutuksi-tapaamisissa kuulemme ja keskustelemme ajankohtaisista tutkimuksista erityisesti järjestöjen työn näkökulmasta. Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Lisätietoja: Jouni Tourunen ([email protected], 040 1368 058)

Ilmoittautumiset!

Tapahtumakalenteri

Ilmoittautumiset!

Tulevia tapahtumia

Subtitle

01.09.2025 - 30.11.2025

Lahjoita lämpöä – tule mukaan neulomaan!

Lahjoita lämpöä -kampanja haastaa sinut neulomaan asunnottomille ja muille apua tarvitseville lapasia ja villasukkia.

Avaa tapahtuma

23.10.2025 - 23.10.2025

TUTKIMUStutuksi: Nuorten eriytyvät arkitodellisuudet

Riikka Oittinen kertoo väitöskirjastaan, jossa tarkasteltiin nuorten arjen eriytymistä asumisen, koulun ja vapaa-ajan aktiviteettien näkökulmasta.

Avaa tapahtuma

27.10.2025 - 27.10.2025

Päihde- ja mielenterveysalan järjestöt tutuiksi -webinaari Pohjanmaalla

Tervetuloa kuulemaan, millaisia apu- ja tukimuotoja päihde- ja mielenterveysalan järjestöillä on tarjolla Pohjanmaalla 27.10. klo 14 alkaen. 

Avaa tapahtuma