Ota yhteyttä
Tekstikoko Font size smaller Font size normal Font size bigger

01.09.2024 - 30.11.2024 | Kampanja

Lahjoita lämpöä ja auta ihmisiä

Lämpimiä värikkäitä neuloksia

Lahjoita lämpöä -keräyksessä voit neuloa asunnottomuutta kokeville sekä muille apua tarvitseville aikuisten koon lapasia ja villasukkia.

Järjestämme yhdessä Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n kanssa Lahjoita lämpöä keräyksen koko Suomessa. Voit neuloa ja lahjoittaa aikuisten koon villalapasia, sormikkaita ja villasukkia ympäri Suomen.

Voit lahjoittaa lämpöä keräyspisteisiimme 1.9.–30.11.2024 välisenä aikana.

Neulo aikuisten käsineet tai sukat ja toimita ne keräyspisteeseen

Voit neuloa vapaasti haluamasi väriset ja malliset käsineet tai sukat. Toivomme tuotteita eri kokoisille käsille ja jaloille, erityisesti tarvetta on isoille lapasille.  Voit neuloa yhdet tai useita lapasia ja sukkia. Neulojaksi ei tarvitse erikseen ilmoittautua.

Lapasia, sormikkaita ja villasukkia voi toimittaa syyskuun alusta marraskuun loppuun asti kampanjan aikana ilmoitettuihin keräyspisteisiin. Keräyspisteet ilmoitetaan tällä sivulla syksyllä kampanjan alkaessa ja listaa päivitetään keräyspaikkojen lisääntyessä. Otamme vastaan vain uusia ja käyttämättömiä tuotteita. 

Oletko neulomisen konkari, tai vasta aloitteleva? Sopivia ohjeita yksinkertaisiin malleihin löydät tarvittaessa alla olevista linkeistä:

Asunnottomuutta kokevilla ihmisillä ja muilla apua tarvitsevilla on erityisen suuri tarve saada talvikaudella lämpöisiä lapasia ja sukkia. Jaamme kerätyt tuotteet A-klinikkasäätiön ja Ehyt ry:n eri toimipisteiden ja yhteistyökumppaneiden kautta tarvitseville ympäri Suomen.

Julkaisemme keräyspisteiden listan kampanjan alkaessa 2.9.2024

Tule mukaan keräyspisteeksi

Tarvitsemme avuksi yhteisöjä, yrittäjiä, sekä julkisia toimijoita, jotka voivat ilmoittautua keräyspisteeksi. Keräyspiste vastaanottaa neulojien antamat lahjoitukset, pitää seurantaa lahjoittajien lukumäärästä ja jakaa niitä apua tarvitseville. Aikaisempina vuosina mukana on ollut mm. yhdistyksien toimipisteitä, kirjastoja ja yksittäisiä päivittäistavarakauppoja.

Toivomme, että keräyspisteellä olisi tiedossa jakopiste, minne käsityöt voisi toimittaa, mutta tarvittaessa autamme sinua etsimään jakopistettä alueeltasi.

Keräyspisteiden ilmoittautuminen tämän linkin kautta (Surveypal). Neulojaksi ei tarvita ilmoittautumista.

Anna arvio

012345678910
Ilmoittaudu keräyspisteeksi

Tapahtumakalenteri

Ilmoittaudu keräyspisteeksi
Clock

01.09.2024 - 30.11.2024

Tulevia tapahtumia

Subtitle

16.04.2026 - 16.04.2026

TUTKIMUStutuksi 16.4.: Addiktion filosofiaa

Piia Koivumäki kertoo väitöskirjassaan kehittämästään holistisesta addiktiokäsityksestä, jossa riippuvuus nähdään kehollisena ja koettuna sekä elämäntilanteissa ja elämänhistoriassa kehkeytyvänä kokonaisuutena.

Avaa tapahtuma

22.04.2026 - 22.04.2026

Selviytymistä vai strategista toimijuutta? Sote-järjestöt muuttuvassa rahoitus- ja palvelujärjestelmässä -webinaari

Webinaarissa kuulemme tutkittua tietoa järjestöjohtamisen haasteista, järjestöjen roolista sekä yhdistysten ajankohtaisnäkymistä toimintaympäristön muutoksissa.

Avaa tapahtuma
Nuori käyttää kännykkää

06.05.2026 - 06.05.2026

TUTKIMUStutuksi: Nuorten aikuisten ongelmallinen sosiaalisen median käyttö

Krista Hylkilä kertoo väitöstutkimuksensa pohjalta sosiaalisen median käytön kytkeytymisestä psyykkiseen ja sosiaaliseen hyvinvointiin.

Avaa tapahtuma