Ota yhteyttä
Tekstikoko Font size smaller Font size normal Font size bigger

20.03.2023 | Publication

Buprenorfiini vai metadoni? Asiakkaiden kokemuksia korvaushoidosta

Julkaisun nimi:

Buprenorfiini vai metadoni? Asiakkaiden kokemuksia korvaushoidosta

Tekijä:

Kylmäaho, H. Matalalampi, S.

Ingressi:

Suurin osa buprenorfiini ja metadoni asiakkaista halusi tiettyyn lääkkeelliseen korvaushoitoon ja molemmat ryhmät olivat suhteellisen tyytyväisiä nykyisellä lääkeaineella toteutettuun hoitoon.

Julkaisukieli:

Suomi

Julkaisutyyppi:

Ammattikorkeakoulun opinnäytetyö

Julkaisuvuosi:

2008

Julkaisun tiedot:

Jyväskylän ammattikorkeakoulu, hoitotyön koulutusohjelma.

Lyhyt kuvaus:

Opioidikorvaushoito on kuntouttavaa, päihteettömyyteen tähtäävää hoitoa, jossa käytetään apuna buprenorfiinia tai metadonia sisältäviä lääkevalmisteita. Ylläpitohoito on kuntouttavaa hoitoa, jossa käytetään myös buprenorfiinia tai metadonia sisältäviä lääkevalmisteita, mutta päätavoitteena hoidossa on haittojen vähentäminen ja potilaan elämänlaadun parantaminen.

Tutkimuksen kohderyhmä oli Jyväskylän Seudun Päihdepalvelusäätiön ja Järvenpään sosiaalisairaalan korvaus- ja ylläpitohoitoasiakkaat. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, mitä mieltä korvaushoidossa olevat asiakkaat ovat korvaushoidossa käytössä olevasta lääkeaineesta sekä korvaushoitoprosessin toimivuudesta.

Tutkimus oli kvantitatiivinen eli määrällinen tutkimus. Tutkimusaineiston keräämiseen käytimme surveytutkimusmenetelmää. Tutkimus suoritettiin kyselylomakkeella, johon oli lisätty avoimia kysymyksiä vastauksia täydentämään. Tutkimusaineisto kerättiin tammikuun 2008 – huhtikuun 2008 välisenä aikana. Kyselylomakkeita toimitettiin yhteistyötahoille 60, joista palautui 46.

Tutkimustuloksista voidaan päätellä, että suurin osa buprenorfiini ja metadoni asiakkaista halusi tiettyyn lääkkeelliseen korvaushoitoon ja molemmat ryhmät olivat suhteellisen tyytyväisiä nykyisellä lääkeaineella toteutettuun hoitoon. Tutkimustuloksista ilmeni myös, että molempien lääkeaineryhmien asiakkaat kokivat odottaneensa hoitoon pääsyä liian kauan.

Tutkimuksemme aikana buprenorfiinivalmiste vaihdettiin buprenorfiini – naloksoni yhdistelmävalmisteeseen. Tutkimuksemme jatkotutkimuksena voisi olla myöhemmin kartoittaa korvaushoidossa olevien asiakkaiden mahdollista asenteiden muutosta yhdistelmävalmistetta kohtaan.

Asia-/Avainsanat: korvaushoito, riippuvuus, opiaatit

Linkki julkaisuun:

https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/19047/jamk_1212581482_6.pdf?sequence=2