Ota yhteyttä
Tekstikoko Font size smaller Font size normal Font size bigger

21.07.2025 | Lausunnot

Kansalaisaloite: Valvotut käyttötilat huumeita käyttäville

Nimi:

Kansalaisaloite: Valvotut käyttötilat huumeita käyttäville

Ingressi:

A-klinikkasäätiö kannattaa kansalaisaloitteen mukaista lainsäädäntöä valvotuista käyttöhuoneista, koska ne vähentävät tutkitusti terveysriskejä ja tukevat hoitoon hakeutumista. Lausunnossa korostetaan, että käyttötilat tarjoaisivat tehokasta tukea kaikkein vaikeimmassa asemassa oleville ja toisivat samalla säästöjä yhteiskunnalle.

Kieli:

Suomi

Aihe:

Lausunto

Päivämäärä:

02.05.2024

Info:

Lakivaliokunta KAA 3/2023 vp

Lyhyt kuvaus:

A-klinikkasäätiö tukee käyttötiloja koskevan tarpeenmukaisen lainsäädännön kehittämistä, sillä käyttötilat ovat tehokas ja kustannustehokas keino vähentää huumeiden käytöstä johtuvia haittoja. Lausunnossa korostetaan, että käyttöhuoneet edistäisivät erityisen haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten tavoittamista ja palveluihin kiinnittymistä matalalla kynnyksellä sekä vähentäisivät merkittävästi pistosinfektioita, yliannostuksia ja erikoissairaanhoidon kuormitusta.

Säätiö painottaa, että nykyinen tartuntalain mukainen terveysneuvontamalli ei enää riitä vastaamaan muuttuneeseen päihdekäyttökulttuuriin ja käyttöhuoneet olisivat tärkeä osa tämän hetken päihdepalvelujen kehittämistä. Kansainvälisen tutkimusnäytön mukaan käyttötilat eivät lisää päihteiden käytön lieveilmiöitä, vaan tukevat hoitoon hakeutumista ja turvallisempaa arkea. Lausunnossa muistutetaan myös, että lainsäädännön tulee perustua ihmisen kokonaistilanteen ymmärtämiseen ja mahdollistaa sote-alan ammattilaisille vaikuttava työ riippuvuussairaiden parissa.

Linkki:

Lausunto (pdf)