Katuklinikka-hanke

Valtakunnallinen Katuklinikka-hanke ehkäisee ja hoitaa huumeiden käytöstä johtuvia sosiaalisia ja terveydellisiä haittoja sekä luo palvelupolkuja ja auttamisen käytäntöjä pistämällä huumeita käyttäville ihmisille, jotka herkästi putoavat palvelujärjestelmästä. Hankkeessa toimitaan etsivän työn ja katusosiaalityön lähtökohdista, jolloin kentällä ilmenneisiin tarpeisiin reagoidaan nopeasti.

Kohderyhmänä ovat huumeita käyttävät henkilöt, jotka eivät ylety matalimmankaan kynnyksen palveluihin sekä henkilöt, joita palvelujärjestelmä ei saavuta.

Jokaisessa kaupungissa tehdään kiinteästi yhteistyötä järjestöjen, kaupungin eri toimijoiden ja muiden kadulla toimivien tahojen kanssa. Asiakastyötä tehdään anonyymisti. Vertaiset toimivat työntekijöiden rinnalla.

Katuklinikka tarjoaa sosiaali- ja terveysneuvontaa, vertaistoimintaa, testausmahdollisuuden, pieniä hoitotoimenpiteitä sekä palveluihin saattamista. Katuklinikka toimii Helsingissä, Tampereella ja Hämeenlinnassa. Toiminta alkoi vuoden 2017 lopussa. Hankkeen rahoittaa sosiaali- ja terveysministeriö.

Lisätietoja

Helsinki: Projektisuunnittelija, sairaanhoitaja Anne Puttonen p. 050 3257 386 anne.puttonen(at)a-klinikka.fi

Projektisuunnittelija, sosionomi Jetta Laine p. 050 5113 413 jetta.laine(at)a-klinikka.fi

Tampere: Projektisuunnittelija, sairaanhoitaja Minna Saari p. 045 6361 744  minna.saari(at)a-klinikka.fi  

Projektisuunnittelija, ohjaaja Mirva Kara p. 040 6527 826 mirva.kara(at)a-klinikka.fi

Hämeenlinna: Projektisuunnittelija, sairaanhoitaja Mervi Pakka p. 040 8682 171  mervi.pakka(at)a-klinikka.fi

Projektisuunnittelija, ohjaaja Klaus Olsen p. 040 8696 253  klaus.olsen(at)a-klinikka.fi